Ljuskrona, sengustaviansk
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, markiser och piggar, krönt av plym, kronringen med dekor av växtornamentik och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 100, diameter 72 cm
Smärre nagg, ställvisa kompletteringar
877130
2021-02-28