Oscar I till häst litograf
Klubbat för:
4 000 SEK
Arviointi
6 000 SEK
Kuvaus
OSCAR I till häst, litografi utförd av Oscar Cardon ca 1841-42. efter kompostion av C A Dahlström, ramen med pastellagedekor och förgylld i form av lilla riksvapnet samt tre kronor på längs ramlisten, daterad 1897 i hörnen, litografin ca tryckytan ca 56x41, ramen 95x67 cm
Kuntoraportti
Gulnader mindre fläckar, några bortfall av pastellage, sprickor i riksvapnet, slitage
877469
Päivämäärä:
2021-02-18