Dockor
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKOR, 2 st, "Nalle och Lisa", stomme i bemålat trä, kläder i tyg, höjd ca 23 samt 26 cm
Historik: Nalle och Lisa", klassisk serie utan pratbubblor som kom i början 1940-talet, med text under rutorna av Elisabet Greve, hette från början enbart "Nalle".
Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken
Fläckar och slitage
877502
2021-02-21