Dockor

Dockor
Dockor
Dockor
Dockor
Dockor
Dockor
Dockor
Dockor

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DOCKOR, 2 st, "Nalle och Lisa", stomme i bemålat trä, kläder i tyg, höjd ca 23 samt 26 cm

Historik: Nalle och Lisa", klassisk serie utan pratbubblor som kom i början 1940-talet, med text under rutorna av Elisabet Greve, hette från början enbart "Nalle".

Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken

Fläckar och slitage

877502

2021-02-21