Takfotogenlampa Oscariansk
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, oscariansk, sent 1800-tal, oljehus i flintgods med blomsterdekor, stomme av bronserad metall behängd med slipade prismor, sex ljusarmar med genombruten dekor, kupa med reliefdekor, diameter ca 55 cm, höjd ca 135 cm.
Åldersrelaterat slitage, nagg.
877678
2021-02-15