Oskar Emil Andersson

Oskar Emil Andersson
Oskar Emil Andersson
Oskar Emil Andersson
Oskar Emil Andersson
Oskar Emil Andersson
Oskar Emil Andersson

Klubbat för:

18 000 SEK

3 000 SEK

OSKAR EMIL ANDERSSON (1877-1906): Marint motiv, signerad OA, olja på duk, monogramsignerad, 36x60
cm

ÖVRIGT:
född 11 januari 1877 på Kungsholmen i Stockholm, död 28 november 1906 på Ekerö, Stockholms län (självmord), var en svensk skämt- och serietecknare. Under sin knappt decennielånga tecknarkarriär hann han med att göra sig ett namn både som seriepionjär

877709

2021-02-15