Miniatyrskåp senbarock
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1700-talets mitt, senbarock, miniatyr, ämnat för vägghängning, stomme i furu och ek, sidostycken och dörrspeglar fanerade i rot, brutet krön, höjd ca 93, 64x20 cm
PROVENIENS: Konstnären Frithiof Berglund (1905-1973). Berglund förvärvade skåpet genom byte med konstnären Olle Olsson Hagalund som i sin tur köpte det på auktion på Gullholmen under 1950-talet. Olle Olsson hade sommarboende på Gullholmen och de två konstnärerna var vänner.
Något renoverat, senare krön, saknar nyckel
877763
2021-02-15