Von Dardel litografier 1849

Von Dardel litografier 1849
Von Dardel litografier 1849
Von Dardel litografier 1849
Von Dardel litografier 1849
Von Dardel litografier 1849
Von Dardel litografier 1849
Von Dardel litografier 1849
Von Dardel litografier 1849

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

(DARDEL, F. VON). Teckningar ur dagens händelser. Serien a. No 4. Stockholm, A. Bonnier, 1849.
Liten folio. Tryckt grönt originalomslag). 30 litografier ibland med text (här ingår även: Ett besök uti Malmö läger. (1848) med 8 litograferade planscher).
Samtida rött hfrbd, rikt guldornerad rygg.

Dardel utgav dessa humoristiska häften tillsammans med Cronstedt.

Delvis nötta och fläckade planscher, några lagningar. Bandet nött, fläckar.

877982

2021-02-21