Tora Vega Holmström oljemålning

Klubbat för:

82 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

TORA VEGA HOLMSTRÖM (1880-1967): "Backarna" - Kåseberga, 1955, monogramsignerad TVH, olja på duk, 73x93 cm

LITTERATUR:
Birgit Rausing "Tora Vega Holmström", avbildad s. 234 samt på s. 243 i konstnärinnans hem.

Omnämnd s. 233-234:
"Det skullde dröja till mitten av juli (1955) innan Tora kunde isolera sig i sin barack och börja lägga upp färg på sin palett i Kåseberga. Hon målade "Backarna" i en mättad dunkel färgskala liksom för att förstärka deras monumentala tyngd. I själva verket hade hon sett dem just så - kompositionen går tillbaka på några synintryck från en septemberkväll 1953, då havet stod vitt mot en svartviolett ovädershimmel med mörka kullar i förgrunden....".

"Den högra handen hade inte på länge varit något lydigt målarredskap. Tilltagande ledbesvär i förening med smärtor som Tora föredrog att övervinna utan hjälp av smärtstillande medicin försvårade hennes arbete. Hon hade på senare år svårt att skiljas från sina oljemålningar, ville inte sälja till vem som helst, eftersom hon hade känslan att kanske aldrig mer orka göra en bra målning".

Ingår i temaauktionen Kvinnliga konstnärer

Fuktfläckar a tergo

878024

2021-03-08