Berndt Friberg vas
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981): vas, stengods, brunglaserad harpälsglasyr, Gustavsberg, signerad Friberg samt studiohanden, daterad 7.9.-1956, höjd 34,5 cm
Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas
Undertill sannolikt med gåvogravyr
878040
2021-03-13