Riksdagsbeslut m.m. 7 st

Riksdagsbeslut m.m. 7 st
Riksdagsbeslut m.m. 7 st

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RIKSDAGSBESLUT M.M. (7). Sveriges rikes ständers beslut vid riksdagarna 1627, 1629, 1632 och 1672. 4 st. Tryckare Wankijff och Meurer.
Delvis tagna ur band.

+

[Kriget mot Nederländerna 1675.] Kongl. May:ts bref, til General Staterne aff dhe föreenade Nederlanden. (Stockholm, Kungl. tryckeriet, 1674). 4:o. (15) s. Samtida bläckpaginering i övre hörn. Tagen ur band.

Klemming, Sveriges förhållanden s. 234.
Utkom även på latin, tyska och engelska. Daterad 5 december 1674 och kontrasignerad av Henrik Hoghusen, som troligen är författaren.

+ TVÅ FÖRORDNINGAR. 1689 och 1690. Bl.a. om Hand- och Heem-Qwarnarnes nyttiande (Stockholm, J. Billingsley, 1690).

7 häften.

Se text. Delvis tagna ur band, något fläckade, sidnumrering i bläck. Skurna.

878066

2021-02-21