Konsolbord, tillskrivet E.P. Thoman

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

ERNST PHILIP THOMAN (hovbildhuggare 1796-1818) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerat, sargen med fjellskärning, fleuronger och växtornamentik, helskulpterade benanfanger med egyptiska karyatidbyster, avsmalnande bladhölstrade ben, skiva av carraramarmor, märkt med rödkrita N:2, höjd 75, 85 x 42 cm

PROVENIENS: Tidigare i paradvåning, Centralpalatset, Örebro

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2018, nr 80, jämför snarlikt konsolbord

Den tyskättade Ernst Philip Thoman (1760-1833) kom från en familj med stark tradition inom konsten, hans far Georg Gottlieb Thoman var bildhuggare och hans farfar var den tyske konstnären Ernst Philipp Thomann von Hagelstein. Som 14-åring började Thoman som lärling hos hovbildhuggaren Sjöberg i Stockholm och 1781-1790 praktiserade han hos slottsbildhuggaren Pehr Ljung. 1790 anställdes Thoman av hertig Fredrik Adolf för att utföra bildhuggeriarbeten på Tullgarns slott och 1796 utnämndes han till hovbildhuggare hos hertig Karl, en tjänst som han innehade fram till 1818.

Ställvisa dekorskador, fotplatta saknas

878187

2021-02-28