Tillbaka till katalog

Lagerbrings svenska historia, 5 vol.

Lagerbrings svenska historia, 5 vol.
Lagerbrings svenska historia, 5 vol.
Lagerbrings svenska historia, 5 vol.
Lagerbrings svenska historia, 5 vol.
Lagerbrings svenska historia, 5 vol.
Lagerbrings svenska historia, 5 vol.

Klubbat för:

2 800 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

LAGERBRINGS SVENSKA HISTORIA (5). LAGERBRING, SVEN. Swea rikes historia, ifrån de äldsta tider til de närwarande. I-IV. Stockholm, hos Carl Stolpe, 1769-76/ Johan A. Carlbohm, 1783.
4:o. 205 x 160 mm). (6), 600, (2), (28), 880, (4), (8), 880, XXXVIII, (10), 532, (2), 533-604 s.
Litet nötta samtida halvfranska band med rikt guldornerade ryggar, etiketter av ljusbrunt respektive svart skinn, upphöjda bind, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Övre kapitälet till band II och IV skadade. Numrering med bläck på övre snitten: "33", på insidan till de främre pärmarna: "42". Första bandet saknar försättsblad, dess titel fläckad. Några små- och lagerfläckar, överlag 5 vol.

Tillsammans med: (FANT, E. M.). Fortsättning af framledne herr cantzli-rådet Sven Lagerbrings Swea rikes historia. Uppsala, hos direct. Johan Edmans enka, 1794. 71, (1) s. Samtida halvfranskt band med vackert guldornerad rygg, stänkdekorerade pärmpapper. Numrering med bläck på främre pärmen: "33", på dennas insida: "42".

Allt som utkom av Lagerbring. Sista delen för skildringen fram till år 1457. Allt som utkom av Fant, vilkens tillägga tar sildringen fram till 1497.

Inalles 5 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text!

Auktionsnummer:

878411

Date:

2021-02-21