Tillbaka till katalog

Äldre resor och geografi, 5 vol.

Äldre resor och geografi, 5 vol.
Äldre resor och geografi, 5 vol.
Äldre resor och geografi, 5 vol.
Äldre resor och geografi, 5 vol.
Äldre resor och geografi, 5 vol.
Äldre resor och geografi, 5 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

ÄLDRE RESOR OCH GEOGRAFI (5). SILFVERSTOLPE: Allmän geographie, med de efter sista freden gjorda förändringar. Stockholm, 1804 (litet nött samtida halvfranskt band, ren inlaga), CAMPBELL. Donald Campbells Land-resa til Indien, och Fra Paolinos da San Bartolomeo Resor uti Indien. Sammandrag. Stockholm, 1801 (trevligt samtida halvfranskt band, från biblioteket på Sjöö och med A. V. och A. M. B. Romares exlibris), POIRET. Herr Poirets bref om Numidien. I sammandrag. Stockholm, 1792 (nött samtida halvfranskt band, litet fläckig inlaga, C. Nordströms namnteckning), GAGNERN (övers.). Märkwärdiga och nöjsamma siberiska anecdoter. En berättelse i twänne band, som innehåller sannfärdiga händelser af lefnaden tagne characterer I-II. Västerås, 1793 (något nött samtida halvfranskt band, några små- och lagerfläckar, titelbladet solkigt), AGRELL. Bref om Maroco. Stockholm, 1796 (oskuren, i något nött marmorerat samtida pappband, bitvis lagerfläckig, ur biskop Eric Wallers boksamling, med dess etikett).

Inalles 5 volymer. Ej kollationerade i detalj.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

878429

Datum:

2021-02-21