Tillbaka till katalog

Spegels klassiker 1685

Spegels klassiker 1685
Spegels klassiker 1685
Spegels klassiker 1685
Spegels klassiker 1685
Spegels klassiker 1685
Spegels klassiker 1685

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

SPEGELS KLASSIKER 1685. HAQUIN SPEGEL. Guds werk och hwila/ thet är Hela werldenes undersamma skapelse/ uti sex dagar af then altzmäktige gud fullbordad: Sampt then siunde dagens nödwendiga helgelse/ af samme alwise gud instiftad: Efter månge lärde mäns anledning af christeligit ock wälmeent upsåt uti swenska rijm beskrefwen then til tiänst som gerna betrakta thet himmelska.
Stockholm, Niclaus Wankijf, 1685.
Folio. 295 x 190 mm. (8), 298, (18) s. Senare lagat samtida skinnband, nytt eftersättsblad. Småfläckar, men ovanligt ren inlaga, breda marginaler.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 870-71. Första upplagan.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

878569

Datum:

2021-02-21