Leif Burman soffa modell Cleo för Swedese

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LEIF BURMAN, "Cleo", soffa, Swedese, 1990-tal, soffan tillverkades i en begränsad upplaga om 25 exemplar, brännmärkt undertill "SWEDESE DESIGNER LEIF BURMAN MADE IN SWEDEN", ben av bok, textilklädsel, lösa sittplymåer med avtagbar klädsel, armlän samt kuddar i tärnsjöläder, bredd ca 190, rygghöjd 80, djup 65, sitthöjd 45 cm

PROVENIENS:
Har tidigare stått i ett av övningsrummen i Stockholms Konserthus

Bruksslitage, fläckar på sittplymåer samt visst slitage/patina

878687

2021-02-28