Läslampa, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LÄSLAMPA, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, för ett ljus, delvis brännförgylld mässing, skärm av grönmålad blekplåt, fotplatta av carraramarmor, sittande pudel, höj- och sänkbar skärm och ljushållare, höjd 33,5 cm

LITTERATUR:
Karl Johanstidens konst, Lund 1999, sidan 336, jämför läslampa i Karl XIV Johans sovrum

Slitage, smärre nagg

878749

2021-02-28