Smörask, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SMÖRASK med LOCK, Karl Johan, olika porfyrsorter från Elfdals Porphyrverk, rund, fasetterad, locket med vridna fasetter och kulformad knopp, höjd 10, diameter 12,8 cm
Ställvisa nagg, locket lagat, delar ej ursprungligen sammanhörande
878751
2021-02-28