Smörask, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SMÖRASK med LOCK, Karl Johan, olika porfyrsorter från Elfdals Porphyrverk, rund, fasetterad, locket med vridna fasetter och kulformad knopp, höjd 10, diameter 12,8 cm

Ställvisa nagg, locket lagat, delar ej ursprungligen sammanhörande

878751

2021-02-28