Svenska slott och herresäten 1908-1914

Klubbat för:

9 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVENSKA SLOTT OCH HERRESÄTEN (5). ROOSVAL, ALBIN (red.). Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. [1-5]. Stockholm, Nordisk Familjeboks Tryckeri, 1908-14, 32 x 25 cm. Rikt illustrerad. Stiliga röda helfranska band med guldornering på rött skinn, guldsnitt, med kassetter, medföljer register 1915, 5+1 band

Omfattar Södermanland, Småland, Östergötland, Uppland, Skåne, Västergötland, Västmanland, Nerike, Blekinge, Halland och Värmland

Obetydligt bruksslitage, kassetter med slitage

878833

2021-02-28