Shalstedts svenska ordbok 1773
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
SAHLSTEDTS SVENSKA ORDBOK 1773. SAHLSTEDT, ABRAHAM. Swensk ordbok med latinsk uttolkning, på kongl. majestäts allernådigaste befallning författad, och i ljuset framgifwen. Dictionarium svecicum cum interpretatione latina, jussu s:æ r:æ m:tis concinnatum, inque lucem editum. Stockholm, hos Carl Stolpe, 1773.
4:o. 222 x 166 mm. (8), 16, 786, (1) s. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, upphöjda bind, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Svag fuktrand upptill från titelbladet till s. 386. Något lagerfläckig -mer inlednings- och avslutningsvis. Fuktfläck i titelkbladets nedre högra hörn.
Utarbetad på uppdrag av Svensk Akademien, genom sin konsekventa genomföring ofta sedd som en föregångare till SAOL.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text!
Auktionsnummer:
878835
Datum:
2021-02-21