Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL (1887-1985): "On the Road (En Chemin), plate VII , ur Les Âmes mortes (Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur, 1948, etsning/torrnål, vattenstämpel ARCHES (FRANCE), plåtmått ca 22x28,5 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
Oramad, gulnader/fläckar, kantveck
878853
2021-03-01