Skrivbord 1900-tal gustaviansk stil
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets början, gustaviansk stil, mahogny, uppsats med låda, läderklädd toppskiva, intarsia, tre lådor i sarg, beslag i mässing, etikettmärkt Myrstedt & Stern Kungl. Hofleverantörer Stockholm, höjd ca 95, 110x70 cm
PROVENIENS: Tidigare ägd utav Mårten Grunditz, Sveriges FN ambassadör i New York, 2010-2015.
Bruks och åldersrelaterad slitage, smärre stötmärken
878894
2021-02-17