Skrivbord 1900-tal gustaviansk stil

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKRIVBORD, 1900-talets början, gustaviansk stil, mahogny, uppsats med låda, läderklädd toppskiva, intarsia, tre lådor i sarg, beslag i mässing, etikettmärkt Myrstedt & Stern Kungl. Hofleverantörer Stockholm, höjd ca 95, 110x70 cm

PROVENIENS: Tidigare ägd utav Mårten Grunditz, Sveriges FN ambassadör i New York, 2010-2015.

Bruks och åldersrelaterad slitage, smärre stötmärken

878894

2021-02-17