Tillbaka till katalog

Schefferus handbok i vältalighet

Schefferus handbok i vältalighet
Schefferus handbok i vältalighet
Schefferus handbok i vältalighet
Schefferus handbok i vältalighet
Schefferus handbok i vältalighet
Schefferus handbok i vältalighet

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

SCHEFFERUS HANDBOK I VÄLTALIGHET. SCHEFFERUS, JOHANNES. De stylo exercitiisque ejus ad consuetudinem veterum liber singularis. Ejusdem gymnasium styli seu de vario scribendi exercitio liber singularis. Editio tertia. Uppsala, excudit bHenricus Curio, 1665.
8:o. 150 x 85 mm. (6),+ 202,+ (2),+ 222 s. Titelbladet tryckt med rött och svart. Litet fläckigt samtida pergamentband, nedre pärmhörnen nötta. Enstaka småfläckar, enstaka understrykningar. Ericus Kelliins namnteckning på titelbladet.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 827. Tredje upplagan.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Setext

Auktionsnummer:

878917

Datum:

2021-02-21