Grubbs ordspråksbok 1678
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Beskrivning
GRUBBS ORDSPRÅKSBOK 1678. GRUBB, CHRISTOFER LARSSON. Penu proverbiale, thet är: Ett ymnigt förråd aff allehanda gamble och nye swenske ordseder och lärespråk. Deels genom långlig observation antecknade/ dels aff latinen och tyskan uthsökte/ och til swenskan lämpade: Medh en kort förklaring för the enfaldigas skul: Sampt widhängde sententier och vertilogier, så ock richtige concordantier orspråken emellan. Ad marginem någre skrifftenes rum införde/ som medh ordspråken synes hafwa någon lijkheet. Wår swänska nation (förmodeligen) til tiänst och behagh sammanskriffne aff Christoph: L. Grubb/ praes: Calm: Med en ny tilökning i denne nue edition bijfogat aff Laur: Törning Gothob. Stockholm, Niclas Wankijff, 1677-78.
8:o. 161 x 97 mm. (14), 914, 95, 95-162, (19) s. Titelblad och dedikation tyckta med rött och svart. (Efter s. 914 nytt titelblad: Veterum et novorum proverbiorum sueo-gothicorum auctarium ad ... Christophori L. Grubbi ... manuductionem suetice, latine et germanice adornatum.. Thet är: Gambla och nyia Swea och Giötha ordsprååkz tilökning ... giord aff Laurentio Danielsonio Törning).
Samtida skinnband med blindornerad rygg med upphöjda bind och sprängda snitt. Erick Gyllengrijps nam,nteckning på främre pärmens insida, ovan Leuhusenska fideikommissbibliotekets exlibris.
Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 332. Åhlén, Censur och tryckfrihetb 16:59. Variantxemplar med det pikanta feltrycket på s. 53.
Andra upplagan. Den första kom 1665. Den viktigaste och mest omfattande svenska ordspråkssamlingen i äldre tid.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text!
Auktionsnummer:
879044
Datum:
2021-02-21