Petrejus krönika 1611

Petrejus krönika 1611
Petrejus krönika 1611
Petrejus krönika 1611
Petrejus krönika 1611
Petrejus krönika 1611
Petrejus krönika 1611
Petrejus krönika 1611
Petrejus krönika 1611

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PETREJUS KRÖNIKA 1611. PETREJUS, PETRUS. Een kort och nyttigh Chrönica om alla Swerikis och Göthis Konungar/ som hafwa både in och uthrijkis regerat/ ifrån then första konung Magogh/ in till thenna höghlofliga nu regerande konungh Carl den IX. Så och om the amazoniske qwinnors berömliga gerningar/ hwar the hafwa bodt och regerat/ hwadan the äre uthgångne/ och huru länge theras regemente warit hafwer/ Sampt een oration som hållen är uthi Basel/ anno 1440. aff D. Nils Ravaldi erchiebiscop i Ubsala/ om Göthernas och the swenskas manligha bedreffter/ theslikes på hwadh sät/ konunga walet hoos the swenska oh Götherna fordom är hållit blifwit/ korteligen och eenfaldelighen allom trognom swenskom til ähra och gagn af många trowerdiga åthskilleliga crönikor uthi tree böker författat/ skrifwin/ och uthgången af Petro Petreio Ubsaliensi.
Stockholm, Ch. Reusner, 1611.
4:o. 169 x 138 mm. (6), 67, (1 blank, 1, 1 blank), 70-113, (1 blank, 1, 1 blank), 114-152, (1) s. Titeln tryckt med rött osch svart. Senare (1800-tal) halvpergamentband med rikt guldornerad rygg med etikett av rött skinn (Levin, Uppsala). Solkig i marginalerna. Små- och lagerfläckar, enstaka marginalanteckningar. Hål, utan textförlust, i titelbladet. Hilding Pleijels exlibris.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet spalt 701. Första upplagan. En andra trycktes 1614.

Se text!

879082

2021-02-21