Klippventil

Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil
Klippventil

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KLIPPVENTIL, modell Kefa 80, 1900-talets mitt, mässing, delvis lackerad, skyltmärkt, numrerad 8204 samt 7580, höjd ca 18 cm

ÖVRIGT: Gustaf Dalén uppfann klippljusmätaren år 1906. Den var en av de uppfiningar som lade grunden till företaget AGA och till den eponyma fyren.

879098

2021-02-17