Klippventil
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KLIPPVENTIL, modell Kefa 80, 1900-talets mitt, mässing, delvis lackerad, skyltmärkt, numrerad 8204 samt 7580, höjd ca 18 cm
ÖVRIGT: Gustaf Dalén uppfann klippljusmätaren år 1906. Den var en av de uppfiningar som lade grunden till företaget AGA och till den eponyma fyren.
879098
2021-02-17