Spegellampetter, Karl Johan, av J.P. Holmberg

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JOHAN PETTER HOLMBERG (spegelmakare i Stockholm 1813-1831/35), ett par spegellampetter, en signerad J.P. Holmberg samt Stockholms hallstämpel 1820(?), fanerade med mahogny, förgylld dekor i pastellage i form av kymation, ljusarmar i brännförgylld brons, spiralvridna med fabeldjurshuvuden, kvicksilverfolierat respektive silverfolierat glas, originalbakstycken, ovala 55,5 x 40 cm

folieringsskador, ljusarmar möjligen ej ursprungliga

879142

2021-02-28