Silverbestick, "Olga" 1800-talets mitt

Silverbestick,
Silverbestick,
Silverbestick,
Silverbestick,
Silverbestick,
Silverbestick,
Silverbestick,
Silverbestick,

Klubbat för:

4 600 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

SKEDAR, GAFFLAR, 24 dlr, silver, "Olga" snarlika delar bestående av: 6 bordsskedar, 6 matgafflar, 6 dessertskedar (Gustav Dahlberg, Malmö 1855 och 1853) samt 6 teskedar (Johan Henrik Leffler, Falun 1845 samt Petter Wigren, Malmö 1866), totalvikt ca 1084 g

Zustandsbeschreibung

Bruksslitage, samtliga med ägarinitialer

879192

2021-02-18