Epåletter

Epåletter
Epåletter
Epåletter
Epåletter
Epåletter
Epåletter
Epåletter
Epåletter

Klubbat för:

11 500 SEK

2 000 SEK

EPÅLETTER, 4 dlr, två par, modell m/1895, Mellanblått foder och gul matta (blekt) nedtill slät plåtvulst i silver, bokstäverna S D R under kunglig krona i guld, två metallstjärnor betecknande löjtnant, överst regementets knapp i guld, epålett m/1845-1927, ciselerad silverplåt, matta av mellanblått kläde, tre smärre öppn kronor och en större sluten, förgyllda, axeldelen täckt med en matta av ringar, tre förgyllda stjärnor, största mått 16 cm

Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken

Bruks och åldersrelaterat slitage

879199

2021-02-21