Gunnar Brusewitz akvarell Ymer
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR BRUSEWITZ (1924-2004): Isbjörn i islandskap, signerad och daterad G Brusewitz 19.7.80 Ymer, akvarell, bildyta 33,5 x 49 cm, 53 x 64 cm
År 1980 deltog Gunnar Brusewitz som konstnär i den svenska polarexpeditionen Ymer-80 med isbrytaren Ymer. Året därpå gav han ut sina intryck från resan i boken "Arktisk sommar".
Ej examinerad ur ram
879274
2021-02-28