Tillbaka till katalog

Brenner Americanska aloen 1709

Brenner Americanska aloen 1709
Brenner Americanska aloen 1709
Brenner Americanska aloen 1709
Brenner Americanska aloen 1709

Klubbat för:

4 800 SEK

Estimate

4 000 SEK

Description

BRENNER, SOPHIA ELISABETH. Minne, öfwer den förundrans-wärde stora americanska aloen. Hwilken uppå kongl. may:tz wår allernådigste konungs och herres högtbetrodde mans ... Nils Gyldenstolpes säte-gård, Noor i Upland. Femb mihl ifrån Stocholm [!] och twå mihl från : Upsala belägen. Begynte blomstras i septembri 1708. Och framhärdade således den där på följande hela starka winteren öfwer. Och war den första som i Swerige kommit at bära blommor. Författat af Sophia Elisabet Brenner. Stockholm, Johan Henr. Werner kongl. boktr. (1709).

Folio. (12) s.
Senare brunt stänkmarmorerat pappband, brunröd titeletikett i skinn. Troligen tvättat exemplar.
Sällsynt. Komplett utan plansch. KB nämner även exemplar med plansch, men dessa är troligen gåvoexemplar. Planschen publicerades i Brenners samlade dikter 1713.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

879277

Date:

2021-05-02