Bert-Håge Häverö, olja på duk

Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk
Bert-Håge Häverö, olja på duk

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

BERT-HÅGE HÄVERÖ (1932-2014), "Söndagsutflykt till ett skär på Fogdö - Roslagssommaren, signerad och daterad 1976, ", olja på duk 61 x 50 cm

PROVENIENS: Inköpt av nuvarande ägare på galleri i Stockholm 1976.

Enligt lös lapp som medföljer föreställer motivet följande personer:

"Helmer spelar dragspel, damen med blårandiga förklädet heter Sigrid, gubben Ekström sitter på stenen, gubbe med käpp är Skräddar-August, hon med huckle heter Elin, alla från Häverödal".

Helmer hette Hellman i efternamn.

879444

2021-02-28