Hertha Bengtsson Rörstrand "Blå Eld"

Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand
Hertha Bengtsson Rörstrand

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HERTHA BENGTSSON, Rörstrand, "Blå Eld", 33 servisdelar, flintgods, 7 fat längd 24-40 cm, 3 bordstallrikar diameter 23 cm, 10 assietter diameter 20 cm, 1 tekanna höjd 18 cm, 1 gräddkanna höjd 10 cm, 1 marmeladskål med lock höjd 14 cm, 2 skålar höjd 8 cm, 2 mindre skålar höjd 6,5 cm, 6 äggkoppar höjd 4,5 cm

Tekannans lock med hårspricka samt marmeladlocket med avslag (syns ej när de är på), 1 äggkopp med smärre nagg, 1 mindre skål med spricka (ca 2 cm), smärre krackelyr, 1 assiett med tillverkningsdefekt

879510

2021-02-27