Matservis Jean Luce

Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce
Matservis Jean Luce

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JEAN LUCE, "Rectangulaire", matservis, 31 dlr, formgivningsår 1933, glaserat flintgods, undertill märkt Jean Luce JL France, bestående av 11 mattallrikar, 4 assietter, 9 desserttallrikar, 2 uppläggningsfat, 1+3 skålar, 1 såsskål, 3 medföljande delar "The Biarritz" Royal Staffordshire

Servisen delvis med krackeleringar. Medfölande naggade delar 2 desserttallrikar, 1 assiette, uppläggningsfat, skålfat.

879819

2021-02-21