Lasse Johnson oljemålning Kungsgatan Stockholm1920
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LASSE JOHNSON (1899-1992): Kungsgatan i Stockholm med Regeringsgatans valvbro 1920, signerad a tergo Lasse Johnson 1920, olja på duk, 62,5 x 81,5 cm
Regeringsgatans viadukt eller valvbro har två parallella valv över Kungsgatan och den invigdes i samband med Kungsgatans färdigställande år 1911.
Ur boken om Lasse Johnson av Kalle Berggren, Karlstad 1988,
När Lasse studerade vid Caleb Althins målarskola 1918-19 hade han en mager kassa att leva av. Den blivande generalsekreteraren inom KFUM, Hugo Cedergren kom att hjälpa Lasse så att han bodde billigt i ett eget litet rum och mat åt han i flera år hos systrarna Amy och Clara Torsell som drev ett pensionat på Kungsgatan.
"Två oerhört vänliga tanter som jag aldrig glömmer. Utan deras vänlighet är det tveksamt om jag klarat de första åren i Stockholm".
Källa: Stockholmskällan
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/Kungsgatan_1911.jpg
Restaurerad
879951
2021-02-28