Vapenrock m/1845
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAPENROCK, svensk, m/1845, för generalmajor, med axelklaffar m/1899
PROVENIENS:
Carl Ernst Rickman von der Lancken
Carl Ernst Rickman var överste och chef för Norrlands dragonregement 1922-30, även tjänstgjort vid Generalstaben, Livregementets dragoner, Skånska dragonregementet, Livgardet till häst och Livregementet till häst, Inspektör för militära läroverken 1935-36, verksam som militär skriftställare.
Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken
Fläckar, bruksslitage
879979
2021-02-21