Pehr Hörberg, Venturia vid Coriolanus fötter

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

PEHR HÖRBERG (1746-1816): Venturia vid Coriolanus fötter, monogramsignerad och daterad PH 1787, laverad pennteckning, 24 x 35 cm

LITTERATUR: Bengt Cnattingius: Pehr Hörberg, SAK 1937, jämför sidan 255, katalognr 350: "Coriolanus. Olja på papper, fäst på trä, 104 x 190. Sign. PH 1788. Rosersbergs slott. Coriolanus föres av modern fram till Volumnia och sönerna, som böja knä, T.v. en grupp gråtande kvinnor, t.h. ryttare och fotsoldater, fälttecken och tält"

Enligt Plutarkos representerade Coriolanus den romerska aristokratin. Som general ledde han framgångsrikt stadens styrkor mot fiendestammen volskerna. Efter att ha besegrat dem och vunnit stöd av patricierna i den romerska senaten kämpade Coriolanus mot plebejernas demokratiska strävanden, varigenom han fick många personliga fiender. Generalen anklagades för felaktig användning av offentliga medel, dömdes och förvisades från Rom. I otacksamhet vände sig den förvisade generalen mot Rom och allierade sig med de volsker han en gång hade kämpat mot.

Plutarkos vet i sin beskrivning berätta, att Coriolanus förklädde sig och tog sig in i en förmögen volskisk adelsmans, Tullus Aufidius, hem. Där demaskerade han sig och vädjade till Aufidius om hjälp. Coriolanus och Aufidius fick sedan volskerna att bryta sin vapenvila med Rom och uppbåda en armé, för att invadera staden. När Coriolanus´ volskiska trupper hotade staden skickades romerska kvinnor, inklusive hans egen hustru och mor, att försöka förmå honom att dra tillbaka anfallet.

Då han fick se sin mor Venturia, hustru Volumnia och barn kasta sig för hans fötter i bön ångrade sig Coriolanus, drog tillbaka sina trupper från Roms gränser och drog sig tillbaka till Aufidius´ hemstad Antium. Coriolanus hade därmed visat sig illojal både till Rom och volskerna. Aufidius vann då stöd för att få Coriolanus åtalad av volskerna och sedan mördad innan rättegången var över.

880005

2021-02-28