Ryggplåt, 1800-tal

Ryggplåt, 1800-tal
Ryggplåt, 1800-tal
Ryggplåt, 1800-tal
Ryggplåt, 1800-tal
Ryggplåt, 1800-tal
Ryggplåt, 1800-tal
Ryggplåt, 1800-tal
Ryggplåt, 1800-tal

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RYGGPLÅT, 1800-tal, mässing, nitar i stål, dekor av mössplåt till kask m/1845, brännförgylld mässing, liggande lejon med lilla riksvapnet och serafimerkedja, höjd 39,5 cm

Jämför Armémuseum, identifikationsnummer AM.013153

Sammansatt av olika delar

880030

2021-02-28