Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL (1887-1985): "La fuite tout nu (Drobyazhkin takes flight in the nude)", plate LXIX, ur Les Âmes mortes (Dead Souls), signerad i plåten,Tériade Éditeur,1948, etsning/torrnål, vattenstämpel J.PERRIGO(T), plåtmått ca 21X27,5 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
Oramad
880103
2021-03-10