Barskåp, tillskrivet Boet, 1920-30-tal
Klubbat för:
10 500 SEK
12 000 SEK
OTTO SCHULZ, Boet, Göteborg, 1920-30-tal, tillskrivet, rödlackerat trä med bronserad skuren dekor av kineserier, figurscener och genombruten dekor, hyllinredning och väggar invändigt klädda med spegelglas, höjd 150, längd 104, djup 40 cm
LITTERATUR
Stig M H.son Björkman (red.), "Svenska Hem i Ord och Bilder", 1936. Se bl a sida 198 från Emil Hultmark på Sjögestabro, ett par fåtöljer finns avbildade i snarlik stil.
Slitage, smärre skador, senare invändig belysning, el ej funktionstestad
880196
2021-02-28