Barskåp, tillskrivet Boet, 1920-30-tal

Klubbat för:

10 500 SEK

12 000 SEK

OTTO SCHULZ, Boet, Göteborg, 1920-30-tal, tillskrivet, rödlackerat trä med bronserad skuren dekor av kineserier, figurscener och genombruten dekor, hyllinredning och väggar invändigt klädda med spegelglas, höjd 150, längd 104, djup 40 cm

LITTERATUR

Stig M H.son Björkman (red.), "Svenska Hem i Ord och Bilder", 1936. Se bl a sida 198 från Emil Hultmark på Sjögestabro, ett par fåtöljer finns avbildade i snarlik stil.

Slitage, smärre skador, senare invändig belysning, el ej funktionstestad

880196

2021-02-28