Sengustavianskt bordsur

Sengustavianskt bordsur
Sengustavianskt bordsur
Sengustavianskt bordsur
Sengustavianskt bordsur
Sengustavianskt bordsur
Sengustavianskt bordsur
Sengustavianskt bordsur
Sengustavianskt bordsur

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, Johan Erik Callerström Stockholm, rak modell, krönande blomsterkorg, vitemaljerad urtavla, förgyllt trä, bronsbeslag föreställande lagerrosetter, sfinxer mm, höjd ca 35, bredd 18, djup, 12,5 cm

Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth

Fodral med skador, löst beslag, urverk utbytt till batteri samt senare visare. Originalt urverk, visare, pendel, klangskål samt nyckel medföljer

880228

2021-03-02