Smöraskar, 1 par, trol. 1700-tal

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SMÖRASKAR på FAT, 1 par, Holland, troligen 1700-tal, fajans, polykrom dekor, delar med märkning ADM, JB?, asken: diameter 11,5 cm, höjd ca 7 cm, fatet: diameter 18 cm

Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth

Nagg, bruksslitage, lagningar

880393

2021-03-02