Smöraskar, 1 par, trol. 1700-tal
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SMÖRASKAR på FAT, 1 par, Holland, troligen 1700-tal, fajans, polykrom dekor, delar med märkning ADM, JB?, asken: diameter 11,5 cm, höjd ca 7 cm, fatet: diameter 18 cm
Ingår i temaauktionen efter släkten Hjorth
Nagg, bruksslitage, lagningar
880393
2021-03-02