Tillbaka till katalog

Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.

Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.
Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.
Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.
Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.
Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.
Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.
Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.
Nya Jurnalisten 1807-08, 2 vol.

Klubbat för:

1 600 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

NYA JURNALISTEN 1807-08 (2). BAGGE, JOHAN FREDRIK (utg.). Nya jurnalisten, eller Utvalda samlingar i blandade ämnen hämtade i synnerhet utur de nyaste och bästa engelska jurnaler. Till nytta och nöje för medborgare af begge könen. Af Joh. Fredr. Bagge. I-II. Örebro, hos Nils Magnus Lindh, 1807-08.
8:o. 186 x 117 mm. 10 av F. Acrel graverade planscher, varav 7 utvikbara och 9 handkolorerade. Samtida halvfranska band med guldlinjerade ryggar, upphöjda bind, marmorerade pärmpapper, sprängda snitt och samtliga bakre omslag medbundna samt det främre till häfte 6. Pärmarna litet nötta. Första delens titel med smärre fläckar från frontispisens kolorering. Enstaka småfläckar. Gustaf Pipers handkolorerade exlibris på de främre pärminsidorna. 2 volymer. Fint komplett exemplar.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I: 375. Allt som utkom. Blandat innehåll. De utvikbara planscherna föreställer engelska slott och herrgårdar.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Kuntoraportti

Se text!

Auktionsnummer:

880561

Päivämäärä:

2021-02-28