Stridsklubba
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STRIDSKLUBBA, med diskformat stenhuvud, troligen Kukukuku, Papua New Guinea, längd ca 93 cm
SKÖLD, s.k. Gope, Nya Guinea, lower Sepik River, träskuren och bemålad dekor, längd 86 cm
Övrigt: För brukarna anses sköldarna ha skyddande egenskaper.
Historik: Inköpt av nuvarande ägare på plats under 1980-talet
Stridsklubba med fiberlidning saknas delvis, avslag och nagg, spirckor
880726
2021-02-22