Stridsklubba

Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba
Stridsklubba

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STRIDSKLUBBA, med diskformat stenhuvud, troligen Kukukuku, Papua New Guinea, längd ca 93 cm
SKÖLD, s.k. Gope, Nya Guinea, lower Sepik River, träskuren och bemålad dekor, längd 86 cm

Övrigt: För brukarna anses sköldarna ha skyddande egenskaper.

Historik: Inköpt av nuvarande ägare på plats under 1980-talet

Stridsklubba med fiberlidning saknas delvis, avslag och nagg, spirckor

880726

2021-02-22