Polyfem med följdskrifter
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Beskrivning
POLYFEM MED FÖLJDSKRIFTER. ASKELÖF, JOHAN CHRISTOFFER m. fl. (utg.). Polyfem. Ett blad att läsa på sängen. Första-femte samlingen.Stockholm, i Marquardska Tryckeriet, 1809-12.
4:o. 215 x 172 mm. Fint samtida halvfranskt band med guldornertad rygg, etikett av rött skinn, alrotsimiterande pärmpapper och sprängda snitt.
Tillsammans med: LINDEGREN, CARL. Till sjökapten Baggfot, i anledning af desz historiola om tungusiska teatern i n:o 18 af Polyfem. Stockholm, hos Carl Delén, 1810.
4:o. 12 s. Tagen ur band, småfläckig.
Och: (PALMBLAD, VILHELM FREDRIK). Sändebref till de jurnalister ifrån öfversättaren af Kointos Kalabros. Uppsala, hos Stenhammar och Palmblad, 1810.
4:o. Häftad, oskuren, i senare pappersomslag. Joh. Ax. Almquists stämplar.
Samt: (HAMMARSKJÖLD, LORENZO). Strödda underrättelser om de vittra striderna på tyska parnassen. Stockholm, i Marquardska Tryckeriet, 1810. Medbunden mellan nummer 21 och 22 i första samlingen.
Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I: 381. Allt som utkom. Första-fjärde samlingen 52 nummer vardera, femte samlingen 58 nummer. Litterär och kritisk tidskrift, präglad av "Nya skolans" polemik mot "Gamla skolan". Merparten av bidragen publicerades anonymt, men bakom flera stod bl. a. L. Hammarskjöld, Carl Adolph Agardh, P. D. A. Attertbom, W. F. Palmblad, Claes Livijn och P. Elgström.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text!
Auktionsnummer:
880761
Datum:
2021-02-28