Svenska Slott och Herresäten, 13 vol. + register

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSKA SLOTT OCH HERRESÄTEN (13). ROOSVAL, JOHNNY, (red.). Svenska slott och herresästen vid 1900-talets början. Ny följd (4+4 vol. i dubbletter). Stockholm, E. Lundquists Bokförlag, 1922-23. 4:o. 32 x 25 cm. Röda halvfranska band med guldornerade ryggar, medföljer register 1924

Tillsammans med: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny samling utgiven 1930-33. (5 vol. varav 2+2 i dubbletter). Stockholm, Natur och Kultur, 1934.
4:o. [Mått som ovan]. Röda halvfranska band med guldornerade ryggar

Ny följd: I) Skåne & Uppland. II) Småland & Östergötland. III) Västergötland, Halland & Västmanland. IV) Södermanland & Närke.

Ny samling: I) Uppland. II) Södermanland, Öland, Gästrikland & Värmland. III) Östergötland, Skåne och Västmanland.

Bruksslitage

880769

2021-02-27