Tillbaka till katalog

Wälsignade Tryck-Friheten, 2 vol.

Wälsignade Tryck-Friheten, 2 vol.
Wälsignade Tryck-Friheten, 2 vol.
Wälsignade Tryck-Friheten, 2 vol.
Wälsignade Tryck-Friheten, 2 vol.
Wälsignade Tryck-Friheten, 2 vol.
Wälsignade Tryck-Friheten, 2 vol.

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

WÄLSIGNADE TRYCK-FRIHETEN (2). (LUND, P. af, utg.). Dag-Bladet: Wälsignade Tryck-Friheten. [Första]-tredje skåcken. Stockholm, i Kumblinska Tryckeriet, 1781/hos Carl Stolpe, 1781-83/Anders Jac. Nordström, 1783/ P. A. Brodin, 1783.
4:o. 400, 400, 400 s.
Fortsatt av: (LUND, P. af, utg.). Tryck-Friheten den Wälsignade. Stockholm, P. A. Brodin, 1783-84.
4:o. 400 s.
Ojämnt skurna, i nötta samtida gråpappband. Sprängda snitt. Bitvi fläckig, några anteckningar. Maskhål s. 357-400 i Tryck-friheten den Wälsignade, bitvis med minimala tryckförluster. 2 volymer.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur I: 242 respektive 265. Allt som utkom. Vitter och politisk-satirisk tidskrift på vers och prosa med Lidner som flitig medarbetare. Även Bellman har bidragit, bl. a. med "Öfwer wår Anacreons tyshet" (första flåcken, nr. 20). S. 325-340 i första flåcken utgörs av separattrycket av "Eloisas bref tilk Abelard. Fri öfwersätning".

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

880793

Datum:

2021-02-28